A- A A+

Sytuacja po dwóch aukcjach 2014/2015

Podobnie jak w latach ubiegłych, w sezonie 2014/2015 skóry zwierząt futerkowych sprzedawane będą za pośrednictwem Domów Aukcyjnych SAGA FURS / AMERICAN LEGEND COOPERTIVE / FUR HARVESTERS AUCTION INC , KOPENHAGEN FUR, NAFA.

Po niezwykle nerwowym poprzednim sezonie, w którym na własnej skórze odczuliśmy co oznacza termin załamanie rynku, z nadzieją czekamy na tegoroczne aukcje. Zdajemy sobie sprawę, że rynek nadal jest w trakcie przebudowy i cenowej korekty. Doskonale wiemy,
że poziom cen z poprzednich, tłustych lat jest na razie nieosiągalny, jednocześnie licząc
na ożywienie rynku i w miarę regularną, spokojną sprzedaż.

Nowy sezon sprzedaży skór został zainaugurowany w grudniu 2014 roku na aukcji SAGA FURS w Helskinkach. Wyniki aukcji doskonale odzwierciedlają kondycję branży. Szału nie ma, ale nie mamy też do czynienia z całkowitą stagnacją – to najważniejsze. Owszem, sprzedaż jest dość chimeryczna, kupcy wybredni, ceny często kiepskie. Nie wszystko się sprzedaje, ale widać że rynek walczy i łatwo się nie podda.
Ogółem na aukcji w Helsinkach sprzedano ok. 75% skór norczych z całej oferty grudniowej po cenach zbliżonych do czerwcowej aukcji w Kopenhadze. Podobnie sprzedawały się jenoty 76%, ale po cenach 20% niższych od aukcji wrześniowej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się oferta lisów niebieskich, które zostały sprzedane w 100% po cenach z aukcji wrześniowej i lisów cienistych 94% po cenach 15% niższych. Najsłabiej w tym zestawieniu wypadły lisy srebrzyste 32% sprzedaży i Blue Frost 32% sprzedaży.

Kolejna aukcja tego sezonu odbyła się w styczniu w Kopenhadze. W tym sezonie zmieniono harmonogram zimowych aukcji KOPENHAGEN FUR. Aukcję grudniową przeniesiono na styczeń, jednocześnie powiększając ofertę sprzedaży skór z 1,5 mln do 3,3 mln. Aukcja lutowa nadal pozostaje w grafiku z ofertą 4,5 mln skór.
Na styczniowej aukcji zaproponowano skóry norcze w kolorach: Pearl, Mahogan, Black, Glow, Brown, Sapphire, Silver Blue. Nastroje przed aukcją nie były zbyt optymistyczne.
Po grudniowej aukcji w Helsinkach nikt za wiele sobie nie obiecywał. Życzeniem wszystkich była poprawa procentu sprzedaży, trochę lepszych cen. Nikt nie spodziewał się tak znakomitych rezultatów. Przesunięcie terminu aukcji okazało się strzałem w dziesiątkę. Aukcja w Kopenhadze zakończyła się pełnym sukcesem. Sprzedanych zostało 100% skór, przy jednoczesnym dziesięcioprocentowym wzroście cen we wszystkich gatunkach
w stosunku do aukcji wrześniowej. Czyżby styczniowa aukcja w Kopenhadze była tą przełomową ? Czy teraz będzie już tylko lepiej ? Wszystkim Państwu tego życzę,
ale póki co nie wpadałbym w nadmierny hurraoptymizm. W obecnej chwili sytuacja na rynku nadal jest mocno niestabilna, choć na pewno ostatnie wyniki są bardziej niż zadowalające. Niewątpliwie czynnikiem decydującym o powodzeniu aukcji było znalezienie nowego poziomu cen, akceptowanego zarówno przez kupców jak i hodowców.
To znakomity prognostyk przed kolejnymi aukcjami, który pozwala nam spokojniej pracować i oddalić myśli o porzuceniu hodowli. Sytuacja drgnęła i wszystko powoli zdaje się zmierzać w dobrym kierunku.
Pamiętajmy, że jakość jest w cenie. Szczególnie teraz gdy nadal mamy do czynienia
z nadprodukcją skór na rynku a kupcy kręcą nosem. Jak pokazują ostatnie statystyki sprzedaży, to właśnie skóry najlepszej jakości kupowane są najchętniej i notują wzrost cen.

Przed nami trzy kolejne zimowe aukcje sezonu 27 - 02 luty NAFA, 9 – 15 luty KOPENHAGEN FUR i 10 – 20 marzec SAGA FURS.
Mam nadzieję, że po ich zakończeniu będę mógł podzielić się z Państwem równie przyjemnymi informacjami a sytuacja na rynku wyklaruje się na dobre.

Krzysztof Tuczkowski

 

Wróć