A- A A+

Seminarium szkoleniowe PZHiPZF

Tegoroczne seminarium szkoleniowe wzorem lat ubiegłych miało miejsce w sali konferencyjnej hotelu 500 w Tarnowie Podgórnym w dniach 6-7 wrzesień 2013 roku. Szkolenia organizowane przez Polski Związek Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych z roku na rok przyciągają coraz więcej zainteresowanych. 

Tegoroczna frekwencja mile zaskoczyła organizatorów, gdyż ponad 210 hodowców oraz osób związanych z branżą przysłuchiwało się wykładom. Konferencję otworzył prezes PZHiPZF Władysław Fortuna, który podziękował gościom za przybycie i podkreślił, iż związek w tym roku obchodzi swoje 85. lecie, dlatego tym bardziej cieszy go tak pełna sala świadcząca o potrzebie istnienia związku. Jak co roku, do wygłoszenia wykładów zaproszono najlepszych specjalistów ze swoich dziedzin. W czasie dwudniowego szkolenia hodowcy wysłuchali 9 wykładów tematycznych oraz kilku auto prezentacji firm związanych z branżą m.in. firmy Rettenmaier, która wyjaśniła zastosowanie Arbocelu w żywieniu zwierząt futerkowych oraz Lignocelu i Rehofixu do kosmetyki futer oraz firmy Jasopels, której przedstawiciele opowiedzieli o najnowszych maszynach i rozwiązaniach przygotowanych na nadchodzący sezon. W czasie seminarium przedstawiciele firm Bizea, JHJ, Unipasz, Norcar, Techmar oraz Hedensted Gruppen odpowiadali na indywidualne pytania hodowców, którzy z zainteresowaniem odwiedzali ich stoiska. Obecni byli również reprezentanci domu aukcyjnego NAFA, którzy przygotowali dla hodowców prezentację o obecnej sytuacji futrzarskiej i ofercie domu aukcyjnego. Cykl wykładów rozpoczął gość z Holandii, lekarz weterynarii Haiko Koenen, który przybliżył metodę badania wirusa choroby aleuckiej metodą Eliza. Owocem dobrej współpracy z Krajowym Centrum Hodowli Zwierząt był wykład dr Grzegorza Otulakowskiego, który przedstawił ,,Zasady prowadzenia oceny wartości użytkowej mięsożernych zwierząt futerkowych”.

Zaproszenie od związku przyjęli również pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, Pani Katarzyna Ratajczak oraz Pan Julian Dereziński, których prelekcje dotyczyły ,,Oceny oddziaływania ferm zwierząt futerkowych na środowisko” oraz ,,Hodowli zwierząt futerkowych w ocenie oddziaływania na środowisko w zakresie ochrony przyrody”. Hodowcy wykorzystali możliwość zadawania pytań, którym często towarzyszyły emocje. Eksperci starali się w jasny sposób wyjaśniać wątpliwości, a także mówić o meandrach polskiego prawa dotyczącego naszej branży. Zagadnienia z zakresu żywienia mięsożernych zwierząt futerkowych były tematem wykładu prof. dr hab. Andrzeja Gugołka z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który poruszył kwestię alternatywnych pasz w żywieniu lisów i norek. Wykład urozmaicony był wieloma fotografiami będącymi doskonałym uzupełnieniem. Prelekcję dotyczącą weterynarii rozpoczął dr Tadeusz Jakubowski, będący specjalistą chorób zwierząt futerkowych. Hodowcy z zainteresowaniem wysłuchali wykładu na temat aktualnych zagadnień z zakresu prewencji weterynaryjnej w gospodarstwach utrzymujących zwierzęta futerkowe. Po tym wystąpieniu pojawiło się dużo pytań od hodowców, pragnących rozwiać swoje wątpliwości. Po pierwszym dniu wykładów goście mieli możliwość odreagowania tak dużej dawki informacji na uroczystym bankiecie zorganizowanym z okazji 85. lecia Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych. Bankiet rozpoczął Prezes Władysław Fortuna, który życzył wszystkim gościom wspaniałej zabawy i zaprosił do zobaczenia prezentacji dot. historii Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych. Wiele historycznych zdjęć i przekazanych wiadomości zobrazowało jak dużą przemianę i rozwój przeszła nasza branża od 1928 r.

Po uroczystej kolacji goście zapełnili parkiet i przy znanych kawałkach bawili się do późnych godzin nocnych. Przed północą podano specjalnie przygotowany jubileuszowy tort, który zachwycił zebranych gości. Drugi dzień seminarium rozpoczął dr Jacek Boruta z Głównego Inspektoratu Weterynarii prelekcją na temat ,,Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego jako podstawowy składnik karm dla mięsożernych zwierząt futerkowych- wymogi sanitarno-weterynaryjne”. Kolejnym prelegentem była dr Antonina Lorenz, specjalista biotechnologii, która podkreśliła funkcję laboratorium PZHiPZF przy zachowaniu dobrostanu zwierząt. Wykładem zamykającym wrześniową konferencję była prelekcja inż. Krzysztofa Jędrzaka, który szczegółowo omówił od strony praktycznej proces inwestycyjny dla ferm zwierząt futerkowych w świetle obowiązujących przepisów administracyjnych i ochrony środowiska. Po zakończeniu seminarium wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty. Podsumowując tegoroczne seminarium możemy być pewni, że tak wysoka frekwencja świadczy o potrzebie organizowania tego typu spotkań.

Mamy nadzieję, że poruszane tematy oraz bezpośredni kontakt z fachowcami ułatwią codzienną pracę hodowlaną. Jednocześnie pragniemy poinformować, że jesteśmy otwarci na sugestie dotyczące tematyki wykładów na kolejne seminarium. Dziękujemy wszystkim wykładowcom za przygotowanie interesujących prezentacji oraz firmom z branży, które umożliwiły godną oprawę całego spotkania. Już teraz pragniemy zaprosić na kolejne szkolenie, które odbędzie się we wrześniu 2014 roku.

Wróć