A- A A+

Piąta, szósta i siódma aukcja sezonu 2015/2016

Za nami kolejne trzy, wiosenne aukcje sezonu. Sezonu nerwowego, z kiepskim początkiem sprzedaży. Po nieudanych pierwszych trzech aukcjach, dopiero lutowa aukcja w Kopenhadze pozwoliła z umiarkowanym optymizmem spojrzeć na dalszą część sezonu.

Cykl aukcji wiosennych zapoczątkowany został w Helsinkach. Piąta aukcja sezonu, a zarazem druga w tym sezonie aukcja SAGA FURS wraz z ALC i FUR HARVESTERS, odbyła się w dniach 9 – 18 marca w Helsinkach. Aukcja zgromadziła w sumie kilkuset kupców, licząc obecnych na sali oraz kupujących online za pośrednictwem brokerów. Była to zarazem pierwsza tegoroczna aukcja SAGA FURS na której do sprzedaży wystawiono skóry norcze (grudniowa aukcja SAGA FURS obejmowała tylko skóry lisie i jenocie).

Na aukcji marcowej, SAGA zaoferowała 3,7 mln skór norczch i 850 tys. skór lisich, ALC - 2,3 mln skór norczych, Fur Harvesters - 400 tys. skór dzikich zwierząt.

Biorąc pod uwagę wysoki procent sprzedaży skór, aukcję na pewno można zaliczyć do udanych. Skóry norek zostały sprzedane prawie w całości po cenach ostatnich międzynarodowych notowań, czyli w niektórych odmianach poniżej kosztów produkcji. Skóry samic oferowane były głównie w rozmiarze 0 – 1 – 2 i uzyskały średnią na poziomie 20 USD. Najsłabsze ceny odnotowały skóry samic barwy mahogan - poniżej 16 USD, oraz glow, black i cross – poniżej 18 USD. Jakościowo lepsze skóry samic typu velvet uzyskały średnią 24 USD. Skóry samców oferowano w rozmiarze 0 – 10 – 20 – 30 – 40 uzyskały średnią 30,5 USD. Najsłabiej wypadły odmiany: mahogan, black, glow i palomino – nie osiągnęły średniej 26,5 USD. W jakości velvet skóry samców uzyskały średnią 35,8 USD.

Znacznie słabiej wypadła sprzedaż lisów na które nadal ciężko znaleźć kupców. Skóry lisów niebieskich i cienistych oferowane były wyłącznie w rozmiarach 30 – 40 – 50 – 60. Z oferty liczącej niemal 600 tyś lisów niebieskich, sprzedanych zostało 58% ze średnią ceną 57,7 USD. Lisy cieniste w ilości 63 tyś sprzedano na poziomie 53% ze średnią ceną 81,4 USD. Sprzedaż lisów srebrzystych 67,8 tyś, oferowanych w rozmiarach 0 – 20 - 30 osiągnęła poziom 65% i średnią cenę 69,5 USD.

Dominującym rynkiem zbytu były Chiny oraz Hong Kong przy wsparciu Korei i europejskiego przemysłu mody. Warto zaznaczyć, że na aukcji zakupów dokonali także kupcy z Rosji.

 

Szósta aukcja sezonu, a zarazem druga w tym sezonie aukcja NAFA, odbyła się w dniach

5 - 11 kwietnia w Toronto. Oferta sprzedaży składała się z 5,2 mln skór norek hodowlanych, 46 tyś skór lisów hodowlanych oraz bogatej kolekcji skór zwierząt łownych. Niezmiennie,

najsilniej reprezentowane były rynki Chin i Hong Kongu, które zdominowały zakupy oraz Korei. Jeśli wziąć pod uwagę sprzedaż skór norczych, aukcję w Toronto należy zaliczyć do udanych. Podobnie jak w Helsinkach osiągnięto wysoki procent sprzedaży norek a wiele odmian kolorystycznych sprzedano w 100%. Całość oferty sprzedano po stabilnych cenach z nieznaczną tendencją zwyżkową w niektórych gatunkach z krótkim włosem. Wzrost cen sprzedaży na poziomie 3 – 8% odnotowano we wszystkich mutacjach oraz kolorze demi – brown. Norki czarne oraz mahogany zanotowały najwyższy wzrost od 10 – 20%.

Podobnie jak w Helsinkach, również w Toronto zaproponowano kolekcję lisów hodowlanych. Jednakże wyników sprzedaży również nie można uznać za zadowalające, gdyż sprzedaż nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Spośród zaoferowanych 34,5 tyś skór lisów srebrzystych z europejskich hodowli, tylko niecałe 24 tyś znalazło nabywców,

co daje średnią na poziomie 69%, z uśrednioną ceną ok. 50 USD za sztukę ( rozm 1 – 40).

Skromna oferta lisów niebieskich ( 250 szt.) została sprzedana w całości uzyskując średnią ze wszystkich rozmiarów 64 USD. Zdecydowanie gorzej sprzedawały się lisy cieniste, których sprzedaż zatrzymała się na poziomie 34%. Spośród zaoferowanych 749 sztuk tylko 254 skóry zostały sprzedane, a średnia ze wszystkich rozmiarów to 72 USD.

Wiele skór lisich małych rozmiarów oraz uszkodzonych zostało przesuniętych na aukcję majowo – czerwcową. W maju będą dostępne także świeże skóry lisów niebieskich.

 

Siódma aukcja sezonu, a zarazem trzecia w tym sezonie aukcja KOPENHAGEN FUR,

odbyła się w dniach 14 – 21 kwietnia w stolicy Danii. Zdecydowaną większość kupców stanowili Azjaci, potwierdzając dominację chińskiej branży futrzarskiej na rynku. Na aukcji w Kopenhadze zaoferowano 6,5 mln skór norek. Podobnie jak w przypadku dwóch wcześniejszych, wiosennych aukcji sezonu, również tutaj, kolekcja skór norczych została sprzedana niemal w 100 %, ze średnią ceną skór regularnych 35 USD, czyli z zauważalnym wzrostem w porównaniu do ostatnich aukcji. Skóry samic uzyskały średnią na poziomie 23,5 USD, a jakościowo lepsze skóry samic typu velvet uzyskały średnią 28,7 USD. Skóry samców uzyskały średnią 39,3 USD, a w jakości velvet skóry samców uzyskały średnią 44,4 USD.

W porównaniu do norek, znikoma kolekcja lisów stanowiła zaledwie ułamek sprzedaży i wyniosła 21 sztuk lisa niebieskiego i 677 sztuk lisa srebrzystego. Lis niebieski kupiony został za 1,5 USD za sztukę a srebrzysty sprzedał się w 23% ze średnią ceną 84,4 USD.

 

Podsumowując wiosenne aukcje, mamy powody do optymizmu i na pewno możemy poczuć się bezpieczniej niż na początku sezonu. Oczywiście nie może być mowy o powrocie cen z wiosny ubiegłego roku, ale rynek powoli odzyskuje płynność i jest w stanie wchłonąć kolejne partie skór. Nowy poziom cen został zaakceptowany przez kupców. Mimo, że nadal mamy do czynienia ze sprzedażą spekulacyjną, spadkowa tendencja poprzednich aukcji została zatrzymana na lutowej aukcji w Kopenhadze i ceny powoli zaczynają rosnąć nawet o 20% w porównaniu z aukcjami zimowymi. Podobne ożywienie na rynku obserwowaliśmy podczas zeszłorocznych wiosennych aukcji. Drastyczny spadek cen, którego skutki odczuwamy obecnie, miał miejsce w okresie od czerwca do stycznia. Zadajemy sobie pytanie, czy w tym sezonie branża zdoła się obronić przed zapaścią w końcówce sezonu ? To pytanie z serii czas pokaże. Póki co, rywalizacja domów aukcyjnych o pozyskanie skór polskiego hodowcy jest bardzo silna. Proponowane warunki sprzedaży dla kupców, mające zachęcić do kupna skór, są coraz bardziej atrakcyjne ( dodatkowe rabaty, wydłużone terminy płatności, korzystne ubezpieczenia, magazynowanie skór, serwis, obsługa logistyczna, składy wolnocłowe itp.). Na ożywienie rynku na pewno ma wpływ ponowne kredytowanie kupców chińskich, którzy wcześniej mieli z tym problem. Dzięki nowym pożyczkom na dogodnych warunkach obserwujemy ożywienie na rynku skór. Prognozuje się również zwiększoną ilość sprzedaży futer w Chinach. Dzięki spadkowi cen detalicznych na wyroby futrzarskie, staną się one dostępne dla szerszej grupy odbiorców z niższymi dochodami.

 

W znacznie gorszej sytuacji znajdują się hodowcy lisów, których skóry wciąż kiepsko się sprzedają a ceny drastycznie spadły. Pod nieobecność kupców z Rosji, trudno znaleźć chętnych na te skóry. Stagnacja trwa już drugi sezon i dla wielu hodowców oznacza zakończenie hodowli. Realne ceny uzyskiwane przez hodowców często są znacznie niższe od średnich aukcyjnych. Słaba cena wraz z kiepskim procentem sprzedaży powoduje, że dla wielu hodowla lisów stała się nieopłacalna i fermy są likwidowane.

 

Krzysztof Tuczkowski

Wróć