A- A A+

Letnie aukcje sezonu 2015/2016

Harmonogram tegorocznych letnich aukcji był mocno napięty. W czerwcu wszystkie domy aukcyjne zorganizowały sprzedaż, licząc na utrzymanie bardzo wysokiej średniej sprzedaży z aukcji wiosennych. Domy Aukcyjne otworzyły się dla klientów, szukając nabywców na kolejne miliony skór. Terminy czerwcowych aukcji praktycznie zazębiały się, nie dając zbytnio odpocząć kupcom. Niewątpliwie dużym ułatwieniem w takiej sytuacji jest wprowadzony w zeszłym roku system sprzedaży online, z którego korzysta coraz więcej kupców, w tym także zupełnie nowych klientów w branży, pochodzących głównie z Dalekiego Wschodu.

Jako pierwsza w czerwcowym cyklu zaprezentowała się kanadyjska NAFA. Była to ósma aukcja sezonu, a zarazem trzecia i ostatnia w tym sezonie aukcja NAFA. Oferta sprzedaży składała się 3,8 mln skór norczych, skór lisów hodowlanych i skór dzikich zwierząt. Niezmiennie, podczas aukcji najsilniej reprezentowane były rynki Chin, Korei przy wsparciu rynków europejskich.

Oferta norek zawierała 1,6 mln skór regularnych, 600 tyś skór pokopulacyjnych i 1,6 mln skór sekcji III. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to ostatnia aukcja NAFA w sezonie, kupcy mieli w czym wybierać. Oferta była bardzo zróżnicowana pod względem jakości i rozmiaru i barwy.

W porównaniu do ostatniej, kwietniowej aukcji NAFY, obserwujemy wzrost cen skór regularnych samców o 10-15% i samic o 5-10%. Wzrost cen najsilniej można zaobserwować w przypadku ciemnych mutacji. Jaśniejsze odmiany: silverblue, perła, białe pozostały na poziomie cenowym z kwietnia b.r. Ofertę norek regularnych, podobnie jak na aukcji kwietniowej, sprzedano uzyskując bardzo wysoki procent sprzedaży. Wiele odmian kolorystycznych wyprzedano w całości a mniej popularne obecnie skóry w kolorze białym i perłowym również przekroczyły próg 90%.

Nadspodziewanie dobrze wypadła także sprzedaż skór sekcji III oraz skór pokopulacyjnych, oferowanych na zakończenie aukcji. Dzięki dużej aktywności kupców z Dalekiego Wschodu, skóry zostały wyprzedane w 100% na wysokim

i zadowalającym pułapie cenowym. Tym samym była to ostatnia w tym sezonie aukcja NAFA, gdyż 99% zasobu skór zostało sprzedanych. Skóry niesprzedane, podobnie jak w zeszłym sezonie, nadal dostępne będą dla kupców w sprzedaży poza aukcyjnej.

Powody do umiarkowanego zadowolenia mogą mieć również hodowcy lisów. Oczywiście nie można mówić o odbudowaniu rynku, gdyż wśród kupców wciąż ewidentnie brakuje Rosjan, ale o delikatnym ożywieniu na pewno tak.

Lisy srebrzyste, które w największej ilości dostarczane są do NAFY przez polskich hodowców, osiągnęły dawno nie spotykany pułap 88% sprzedaży z uśrednioną ceną 38 USD. W porównaniu z ubiegłoroczną letnią aukcją, ceny pozostały na podobnym poziomie, lecz procent sprzedaży wzrósł z 27 do 88%. Zaskakująco dobrze wypadła także sprzedaż lisów perłowych, platynowych i mutacji osiągając podobną wartość. Gorzej wypadły lisy polarne, których sprzedaż nie przekroczyła 43%.

Drugą w kolejności, czerwcową aukcją sezonu była aukcja SAGA FURS i ALC, na której zaproponowano w sumie ponad 4,7 mln skór norek i prawie 876 tys lisów.

Była to trzecia aukcja sezonu SAGA FURS, a zarazem dziewiąta aukcja całego sezonu. Fińska aukcja zgromadziła kilkuset kupców ze wszystkich liczących się rynków. Tradycyjnie najwięcej było kupców z Chin i Hong Kongu.

Czerwcową aukcję SAGI również można zaliczyć do udanych ze względu na wysoki procent sprzedaży skór. Na aukcji zaproponowane zostały skóry norek w dużych

i mniejszych rozmiarach zróżnicowane pod względem jakości. Większość odmian kolorystycznych zostało wyprzedanych. Słabszą sprzedaż, ale również na wysokim poziomie, odnotowano w kolorach białym (90%) i palomino (87%). Pomimo, że ceny skór są poniżej kosztów produkcji, ceny skór stopniowo rosną i są wyższe lub porównywalne do cen wiosennych aukcyjnych notowań. Najlepszej jakości skóry osiągnęły wzrost na poziomie 5 – 10%. Niektóre odmiany kolorystyczne: mahogan, glow, silverblue, czarne oraz crossy również zanotowały wzrost w granicach 5 – 10%. Dobrą sprzedaż odnotowały również skóry nieregularne, na które nie brakowało chętnych, a ceny w niektórych gatunkach nie odbiegały znacznie od cen skór regularnych.

Helsińskiej aukcji towarzyszyło duże zainteresowanie hodowców lisów i jenotów, gdyż w ofercie znalazła się spora ilość tych skór.

Bardzo dobrze wypadła sprzedaż lisów polarnych, które zostały wyprzedane. Lisy niebieskie osiągnęły średnią cenę 55 Eur (rozm. 40, 50, 60) a lisy cieniste 64 Eur (rozm. 40, 50, 60). Lisy srebrzyste osiągnęły pułap 78% sprzedaży ze średnią ceną 57 Eur (rozm. 0, 20, 30). Jenoty sprzedały się na poziomie 79% ze średnią ceną 72 Eur (rozm. 20, 30, 40).

KOPENHAGEN FUR, jako ostatni w czerwcu, otworzył swoje drzwi i łącza dla kupców, organizując aukcję, na której zaoferowano ponad 7 mln skór norek. Była to jedenasta aukcja sezonu i czwarta aukcja duńskiego domu aukcyjnego w tym sezonie.

Podobnie jak w przypadku dwóch wcześniejszych, czerwcowych aukcji, również tutaj, kolekcja skór norczych została sprzedana niemal w 100 %, ze średnią ceną skór regularnych 32 Eur. Średnia cena samców osiągnęła pułap 40 Eur a samic 25 Eur. Najwyższe średnie ceny uzyskały skóry samców typu velvet szafir (54 Eur) i silverblue cross (52 Eur). Średnią powyżej 40 Eur uzyskały skóry samców odmian: mahogan velvet, brown velvet, pastel velvet oraz stardust i szafir. Najsłabsze ceny skór regularnych zanotowano przy sprzedaży samic odmian: black, mahogan, brown, glow, pastel, golden pearl, dawn i redglow. Żadna z ww. odmian nie osiągnęła średniej 20 Eur, choć brakowało niewiele.

Na aukcji były również dostępne skóry lisie w nieznacznej ilości 6,5 tys sztuk. Lisy niebieskie uzyskały średnią cenę 37 Eur a cieniste 39 Eur, przy wysokim poziomie sprzedaży ok. 90%. Lisy srebrzyste dostępne w ilości 3680 szt. uzyskały średnią cenę 31,5 Eur, a sprzedaż zakończyła się na poziomie 63%.

Tegoroczna sprzedaż aukcyjna powoli dobiega końca. Przed nami ostatnie dwie jesienne aukcje sezonu. We wrześniu jako pierwsza zaprezentuje się SAGA, a po niej KOPENHAGEN FUR. Po wyraźnie kiepskim początku, wiosenne i letnie aukcje wyraźnie pokazały, że rynek łatwo się podda i jest w stanie przyjąć kolejne miliony skór. Cieszy wysoki procent sprzedaży a nadzieję na lepsze ceny w przyszłym sezonie dają nieznaczne wzrosty cen i przede wszystkim długo oczekiwana stabilizacja.

Krzysztof Tuczkowski

Wróć