A- A A+

Dwie pierwsze aukcje sezonu 2016/2017

Podobnie jak w latach ubiegłych, w sezonie 2016/2017 skóry zwierząt futerkowych sprzedawane będą za pośrednictwem Domów Aukcyjnych NAFA, KOPENHAGEN FUR oraz SAGA FURS / AMERICAN LEGEND COOPERTIVE / FUR HARVESTERS AUCTION INC.

U progu nowego sezonu wszyscy zastanawiamy się, czy po trzech kiepskich sezonach produkcja skór znowu stanie się opłacalna, czy możemy liczyć na wysoki poziom sprzedaży skór i ceny gwarantujące zysk.

W ubiegłym sezonie sprzedaż aukcyjna rozkręcała się bardzo powoli. Fatalna zima, lepsza wiosna, dobre lato i jesień. Tak w skrócie można podsumować ubiegłoroczny sezon. W tym sezonie na pewno życzylibyśmy sobie, nie tylko utrzymania bardzo dobrego procentu sprzedaży z ostatnich aukcji, lecz także wzrostu cen oferowanych skór.

W tym sezonie zaplanowano dwanaście aukcji w trzech domach aukcyjnych, licząc na dużą frekwencję kupców. Dwanaście aukcji, to w sumie 86 dni samej sprzedaży skór. Każdą aukcję poprzedza inspekcja, w której również uczestniczą kupcy. Można przyjąć, że w ciągu roku kupcy spędzają w domach aukcyjnych ok. 150 dni. Należy dodać, że wszystkie domy aukcyjne starają się sprzedać skóry także w systemie poza aukcjyjnym, co na pewno wspomaga tradycyjną sprzedaż.

 

Otwarcie sezonu 2016/2017 miało miejsce w grudniu 2016 roku w Helsinkach. Podobnie jak w ubiegłym roku, na pierwszej aukcji SAGA FURS nie oferowano skór norczych.

Była to skromna pod względem ilości skór aukcja, na której zaproponowano niecałe 590 tys skór, w tym 266 tys lisów polarnych oraz 31 tys lisów srebrzystych.

Oferta lisów polarnych została sprzedana w 100% przy jednoczesnym zauważalnym wzroście cen w porównaniu z ostatnią aukcją SAGI. Do sprzedaży zostały wystawione tylko skóry regularne dobrej i bardzo dobrej jakości w dużych rozmiarach. Największy wzrost odnotowano przy sprzedaży skór w najlepszym gatunku Saga Royal. Tutaj ceny wzrosły nawet o 30%. Skóry w gatunku Saga osiągnęły wzrost na poziomie 10%. Średnia cena skór lisów niebieskich w rozmiarach 30 – 60 wyniosła 77,2 Eur a lisów cienistych w tych samych rozmiarach 78,5 Eur. W porównaniu z pierwszą aukcją ubiegłego sezonu, na uwagę zasługuje wzrost procentu sprzedaży skór lisów polarnych. Wówczas sprzedaż w przypadku lisa niebieskiego osiągnęła zaledwie 18% a lisa cienistego 42%, przy jednoczesnym spadku cen o 15 - 20%.

Równie udana była sprzedaż lisów srebrzystych. Oferta została sprzedana w 98%. Podobnie jak wśród lisów polarnych, zauważalny wzrost ceny odnotowano jedynie w najlepszym gatunku Saga Royal o ok. 10 – 15%. W słabszych gatunkach skóry osiągnęły poziom cen z ostatniej aukcji. Średnia cena lisa srebrzystego w rozmiarze 0 – 30 wyniosła 63,4 Eur ( 30 – 73,6 Eur, 20 – 63,8 Eur, 0 – 46,4 Eur ). W porównaniu z ubiegłoroczną, grudniową aukcją, ofertę lisów srebrzystych podwojono z 15 tys do 31 tys sztuk. Wysoki procent sprzedaży został utrzymany, lecz średnia cena spadła z 80 Eur do 63,4 Eur.

Aukcja w Helsinkach zgromadziła ok. 300 kupców. Oprócz gości z Chin, wśród nabywców znaleźli się także Koreańczycy i co niezmiernie cieszy, Rosjanie i Turcy. Podobnie jak w zeszłym sezonie, dużych jak na swoje możliwości, zakupów dokonał europejski rynek modowy – gównie z Włoch.

Druga aukcja sezonu odbyła się w styczniu w Kopenhadze. Styczniowa aukcja, 2 lata temu przeniesiona z grudnia, zagościła na stałe w aukcyjnym grafiku.

Na pierwszej w tym sezonie aukcji KF zaproponowano kupcom 2,1 mln skór norczych. W porównaniu ze styczniem 2016 r, to o ponad 500 tys skór mniej.

Była to pierwsza aukcyjna sprzedaż norek w tym sezonie. W ofercie znalazły się tylko skóry regularne dobrej jakości oraz velvet. Oferta norek została sprzedana w 95%, w cenach porównywalnych do aukcji wrześniowej, choć niektóre odmiany można odnotować poniżej tych średnich zbliżając się do cen z czerwca. Wiele odmian kolorystycznych zostało wyprzedanych a zdecydowana większość przekroczyła próg 90%. Stąd tak dobry rezultat procentu sprzedaży. Najsłabiej wśród popularnych kolorów wypadły odmiany silverblue cross, palomino i mahogan.

Zdecydowanie najwyższą cenę uzyskały białe samce gatunku velvet - 110 eur. Niestety, inne odmiany kolorystyczne dość mocno odstawały od tej wartości. Średnia cena samców wyniosła 40,8 Eur, a samic 23,7 Eur.

Oferta lisa srebrzystego także została wyprzedana. Skromne 440 skór zostało sprzedane ze średnią ceną 37 Eur.

W porównaniu do ubiegłorocznej styczniowej aukcji w Kopenhadze, również tutaj sytuacja ma się lepiej. Zeszłej zimy sprzedaż zatrzymała się na poziomie 70%, z wyraźnym spadkiem cen o ok. 15%. Dużo trudniej było znaleźć chętnych na odmiany szafir, palomino i silverblue, których sprzedaż nie przekroczyła progu 30%. Najwidoczniej nie są to ulubione kolory kupców z Chin gdyż i na tej aukcji sprzedawały się ciężko, lecz jednak zdecydowanie lepiej.

Wśród kupców z Chin, na których liczono i którzy tradycyjnie zdominowali salę aukcyjną, słychać głosy, że cena skór norczych z września ubiegłego roku jest jeszcze zbyt wysoka. Kupcy ostrożnie podchodzili do zakupów, ewidentnie dając sygnał, że liczą się z pieniędzmi

i nie zamierzają być rozrzutni na początku sezonu. Pamiętajmy, że Nowy Rok w Chinach zaczyna się dopiero 26 stycznia. Ta magiczna dla chińczyków data, może być powodem wielu radości także dla nas. Wówczas rozpoczyna się w Chinach zakupowy szał na niewyobrażalną dla Europejczyka skalę. Nowa klasa średnia w Chinach to zamożna kasta, która wręcz kocha żyć na pokaz i uwielbia wydawać pieniądze. Wyjątkowo sroga zima w Chinach jest naszym sprzymierzeńcem a naturalne futro nadal stanowi wyznacznik luksusu. W Państwie Środka powstało wiele nowych butików oferujących wyroby futrzarskie najwyższej jakości. Chińczycy kochają luksus, futra doskonale się sprzedają.

 

Krzysztof Tuczkowski

Wróć