Deprecated notice: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in system/modules/core/library/Contao/Database/Mysql.php on line 54
#0 [internal function]: __error(8192, 'mysql_connect()...', '/home/www/vhost...', 54, Array)
#1 system/modules/core/library/Contao/Database/Mysql.php(54): mysql_connect('localhost:3306', 'c114pzhipzf', 'nvgdLJM!4')
#2 system/modules/core/library/Contao/Database.php(73): Contao\Database\Mysql->connect()
#3 system/modules/core/library/Contao/Database.php(156): Contao\Database->__construct(Array)
#4 [internal function]: Contao\Database::getInstance()
#5 system/modules/core/library/Contao/System.php(106): call_user_func(Array)
#6 system/modules/core/library/Contao/User.php(85): Contao\System->import('Database')
#7 system/modules/core/classes/FrontendUser.php(70): Contao\User->__construct()
#8 system/modules/core/library/Contao/User.php(147): Contao\FrontendUser->__construct()
#9 [internal function]: Contao\User::getInstance()
#10 system/modules/core/library/Contao/System.php(106): call_user_func(Array)
#11 index.php(42): Contao\System->import('FrontendUser', 'User')
#12 index.php(442): Index->__construct()
#13 {main}
Ekonomiczny i społeczny aspekt hodowli - PZHiPZF
A- A A+

Ekonomiczny i społeczny aspekt hodowli

Jedną z najważniejszych funkcji ferm mięsożernych zwierząt futerkowych jest fakt, iż stanowią one zakłady zagospodarowania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego niezdatnych lub nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi. Polskie fermy naturalnie utylizują ponad 40 % ( około 400 000 ton) całkowitej masy UPPZ kategorii II i III przetwarzanych w Polsce. Jest to niezwykle ważne, ze względu na fakt, iż utylizacja przemysłowa jest nie tylko kosztowna i energochłonna, ale przede wszystkim szkodząca środowisku.

Hodowla mięsożernych zwierząt futerkowych oddziałuje również na budżet państwa oraz sytuację ekonomiczną obywateli, bowiem umożliwia pracę osobom o niskich kwalifikacjach, mieszkającym na terenach wiejskich, o wysokiej stopie bezrobocia. Branża ta daje zatrudnienie blisko 50 000 ludzi w tym nie tylko hodowcom, ale również pracownikom przedsiębiorstw związanych pośrednio z branżą m.in. producentom wyposażenia ferm, mieszanek paszowych, produktów leczniczych, zakładom przetwórstwa rybnego i mięsnego i wielu innym.

Należy pamiętać, iż hodowcy ferm zwierząt futerkowych zasilają finanse publiczne w postaci podatków oraz składek społecznych ( w roku 2013 była to kwota ok. 291 mln zł) a budżet państwa nie dopłaca do tej produkcji rolnej. Hodowla ta jest jednym z najbardziej rentownych gałęzi polskiego rolnictwa. Wartość eksportu branży wyniosła w roku 2013 wg. Głównego Urzędu Statystycznego 1,3 mld zł, co stanowiło 4% całości eksportu rolno-spożywczego. Polska jest obecnie drugim producentem skór zwierząt futerkowych w Europie wpływając tym samym na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej.